Samsung

Proaktivni nasveti za zaščito podatkov, ko delate na poti

julij 2023

Med letoma 2019 in 2021 se je število Američanov, ki so delali na daljavo, potrojilo s 5,7 % na 17,9 %. Za nekatere je to pomenilo delo v udobju doma, drugi pa so se odločili za bolj stimulativna okolja.

 

Glede na nedavno raziskavo BDG Studios/OnePoll, v kateri je sodelovalo več kot 1000 pripadnikov generacije Z iz Združenih držav Amerike[1], je skoraj 10 % vprašanih navedlo, da je njihov najljubši kraj za delo zunaj pisarne kavarna ali restavracija.

 

Udeleženci so nato sami navedli nekatere bolj nenavadne odgovore, vključno s pokopališči, straniščnimi kabinami, nekaterimi verigami picerij, ki so priljubljene pri otrocih in celo cirkusi.

 

"V času, ko sem delal kot statist, sem opravljal tudi delo na daljavo in sem večino svojih primarnih delovnih nalog opravil kar prek prenosnega računalnika."

Udeleženec ankete

 

Nekatere od teh lokacij so izvirne (milo rečeno), vendar pa opozarjajo tudi na težave v zvezi s kibernetsko varnostjo. 61 % vprašanih je priznalo, da delovne datoteke hranijo na svojih osebnih napravah, 63 % pa jih je tudi povedalo, da se prijavijo na prvo razpoložljivo javno povezavo Wi-Fi, ki jo najdejo.

 

Čeprav se zdi uporaba omrežja Wi-Fi z imenom INTERNETGUY007 čisto v redu, lahko prijava v nezavarovano omrežje z nezaščiteno napravo resno ogrozi vaše podatke. Na srečo lahko z enostavnimi ukrepi zaščitite sebe in svoje podatke.

 

Za omrežje svojega podjetja vzpostavite navidezno zasebno omrežje (VPN). Ko ga vzpostavite, poskrbite, da bo vsakdo, ki dostopa do omrežja podjetja, dostopal prek tega omrežja VPN.

 

Prepričajte se, da podjetje za svoje spletno mesto in povezane aplikacije uporablja protokol HTTPS (Hypertext Transfer Protocol Secure). Na ta način so podatki za prijavo in drugi osebni podatki skriti pred očmi vohljačev, ki uporabljajo lažno predstavljanje (phishing) in napade MITM.

 

Čeprav je mamljivo, naj delavci na daljavo raje uporabljajo mobilno dostopno točko kot nezavarovan javni račun Wi-Fi. Mobilne dostopne točke zagotavljajo dodatno raven varnosti zaradi šifriranja na ravni Wi-Fi Protected Access 3 (WPA-3).

 

Ta nova funkcija (vnaprej nameščena v pametnih telefonih Samsung Galaxy) omogoča varnejše brskanje po internetu tudi v javnih omrežjih. Šifrira vsaj 250 MB vašega spletnega prometa na mesec in celo blokira aplikacije za sledenje.

 

Več o varnosti na Samsung Galaxy telefonih poiščite na spletni strani.

 

[1] Samsung je v sodelovanju z družbo Bustle Digital Group (BDG) med novembrom in decembrom 2022 izvedel spletno raziskavo na vzorcu 1 000 prebivalcev ZDA, starih od 18 do 25 let.